Jak montować manipulatory przemysłowe, by zapewnić maksymalną ergonomię pracy?
Manipulatory przemysłowe to urządzenia, które w znacznym stopniu przyczyniają się do usprawnienia pracy związanej z precyzyjnym podnoszeniem, obracaniem i przenoszeniem ładunków, zwiększając przy tym bezpieczeństwo działań. Ich prawidłowe działanie zależy nie tylko od prawidłowego dobrania poszczególnych elementów systemu, ale również profesjonalnie wykonanego montażu. W tym wpisie podpowiadamy, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę podczas montowania manipulatorów przemysłowych, by zapewnić maksymalną ergonomię pracy.
Dobór i montaż manipulatorów przemysłowych pod kątem ergonomii pracy. Wskazówki
Pierwszą istotną kwestią jest prawidłowy dobór manipulatorów przemysłowych, które będą należycie spełniać swoją funkcję, a ich montaż nie przyczyni się do większych problemów. Konieczne jest więc uwzględnienie kilku kwestii dotyczących nie tylko parametrów samego urządzenia, ale i specyfiki miejsca, w którym docelowo będzie ustawione. Profesjonalne doradztwo w tym zakresie zapewnia nasza firma, która oferuje specjalistyczne manipulatory przemysłowe — pneumatyczne i podciśnieniowe.
Podczas doboru i montażu manipulatora przemysłowego trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia, a więc: długość, szerokość i wysokość powierzchni. Dzięki temu będzie można gabarytowo dostosować sprzęt, który nie sprawi żadnych kłopotów w instalacji oraz późniejszym użytkowaniu. Uwzględnić trzeba też nośność płyty podłogowej, a więc wytrzymałość podłogi. Może się okazać, że w niektórych zakładach konieczne będzie wykonanie stosownego wzmocnienia. Uwzględnia się przy tym nie tylko wagę sprzętu, ale i potencjalne obciążenia.
Na ergonomię pracy z zastosowaniem manipulatora przemysłowego bezpośrednio wpływa odpowiednie zagospodarowanie przestrzenne. Dotyczy to przede wszystkim odpowiedniego rozmieszczenia sprzętów i układ stanowisk operatorskich. Są to kwestie, które powinny być bardzo rzetelnie przemyślane i zaplanowane, gdyż będą miały bezpośredni wpływ na komfort i wydajność wykonywanych obowiązków. Manipulator musi zostać dobrany adekwatnie do warunków przestrzennych i zamontowany w miejscu, w którym jego praca będzie odbywać się w sposób bezpieczny i nieutrudniający działania innych pracowników. Konieczne jest uwzględnienie wszelkich przeszkód znajdujących się w obszarze użytkowania manipulatora, aby móc prawidłowo wyznaczyć tory jezdne. Uwzględnić należy też promień wysięgnika, czyli zakres roboczy, w jakim będzie poruszać się urządzenie. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, należy zapewnić dostateczną ilość wolnego miejsca wokół maszyny.