Obracarki do ładunków i rolek. Charakterystyka konstrukcji
Manipulatory przemysłowe to urządzenia, które służą do przenoszenia i przemieszczania ładunku, a także ustawiania go w taki sposób, że możliwe jest wykonanie określonych czynności. Najczęściej tego typu urządzenia są pomocne przy pracy z ładunkami, które mają dużą masę, wymiary lub kształt uniemożliwiający realizację określonych zadań przez człowieka. W wielu przypadkach manipulator jest też używany w celu przyspieszenia tempa pracy. Urządzeniami, które są używane szczególnie często, są rozmaite obracarki do ładunków. Pozwalają one na ustawienie przenoszonych przedmiotów pod określonym kątem w wybranej płaszczyźnie. Tego typu sprzęt przydaje się szczególnie na różnych liniach produkcyjnych oraz jako urządzenia pomocnicze pomagające w obsłudze innych procesów bądź maszyn.
Rodzaje manipulatorów do obracania ładunków i rolek
Obracarki ładunku są bardzo powszechnie używane przy transporcie bel lub beczek. W przypadku produktów dostępnych w belach manipulator z możliwością obrócenia ładunku przydaje się np. do montażu roli papieru na maszynę drukarską. Może być też stosowany do obsługi bębnów z linami czy kablami. Sprawdza się też przy przenoszeniu i obsłudze substancji przechowywanych w beczkach. Dzięki niemu można np. wlewać zawartość beczek do rozmaitych kadzi czy zbiorników. Może przydać się również przy ładowaniu czy magazynowaniu różnych przedmiotów o walcowatym kształcie.
Obracarki ładunku przystosowane do obsługi beczek czy rolek mają na ogół chwytaki mechaniczne o specjalnie wyprofilowanym kształcie i wymiarach dopasowanych do średnicy ładunku. Ich konstrukcja umożliwia pochwycenie ładunku, a także jego podniesienie w pionie. Najczęściej obrót może nastąpić w osi prostopadłej do płaszczyzny podnoszenia. Chwytaki mogą również wykorzystywać uchwyty magnetyczne lub przyssawki pneumatyczne.
Manipulatory przystosowane do obracania ładunku są też wykorzystywane w innych zastosowaniach, np. przy obsłudze ładunków o dużej powierzchni. W takiej sytuacji najczęściej używa się chwytaków w postaci przyssawek pneumatycznych lub mocowania mechanicznego. Tego typu ładunki są najczęściej przemieszczane w pozycji pionowej, choć ich obróbka i składowanie odbywa się często poziomo. Chwytaki pozwalają więc w tym przypadku zwykle na obrót w różnych osiach.
Manipulatory z możliwością obracania przenoszonego ładunku występują w wielu odmianach i zastosowaniach, m.in. przy obracaniu bloków silników czy felg samochodowych. Mechanizmy odpowiedzialne za obrót mogą działać w oparciu o różne rodzaje napędu. Stosuje się zarówno silniki elektryczne, jak i mechanizmy pneumatyczne.